x

Göbeklitepe & Harran 20/22 Mart/3-5 Nisan/10-12 Nisan/ 17-19 Nisan

Tarihin içinde kaybolmak mı? Sahip olduğumuz miras sizi şaşırtacak...

 • Tur Kodu:

  MER151

 • Gün ve Gece Bilgisi:

 • Gezilecek Yerler:

  Şanlıurfa, Göbeklitepe

 • Ücret:

  ₺1500 - *Yurt dışı tur fiyatlarımız günlük döviz kurlarına göre değişiklik gösterebilir.

Tur Programı

1. Gün

Sabah Sizlerle 07.20’de kalkacak olan uçağımız için İzmir Adnan Menderes Havalimanında saat 6:15 de Sun Express kontuarının önünde buluşuyoruz. Gaziantep Havalimanına indiğimizde, bagajlarımızı alıp gezimize başlıyoruz.

Beyran çorbasının da tadına varabılecegımız keyifli bir kahvaltının ardından Gaziantep'ten ayrılarak Birecik'e doğru yola devam ediyoruz. Birecik'teki Kelaynak üreme çiftliğinde mola verdikten sonra Birecik Barajı sularının altında kalan Halfeti’ye geçiyoruz. Halfeti’de şehir ve kale kalıntılarının etkileyici manzarasını yakından görmek için tekne ile bir gezinti yapıyor ve sonrasında öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemekten sonra, Urfa'ya doğru hareket ediyoruz. Bir şehri tanımanın en iyi yolu müzesini gezmekle başlar, biz de Urfa'yı keşfetmeye 2015 yılında açılan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ziyaretiyle başlıyoruz. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesi'nden oluşan Haleplibahçe Müze Kompleksi, 34 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor. Göbeklitepe, Nevalı Çori, Akarçay Tepe, Hassek Höyük, Gre Virike, Lidar Höyük gibi höyüklerin her biri uygarlık tarihinin mihenk taşlarını oluşturuyor. Şanlıurfa’da özellikle 1960’lı yıllardan beri yapılan Baraj Kurtarma Kazıları ile çok önemli arkeolojik eserler keşfedildi. Çağdaş müzecilik anlayışı ile kurulan yeni Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde bu höyüklerin her biri, gerek kazı hikayesi gerekse eserleri ile, bölgede uzun yıllar çalışmış ve bu kazılarda görev almış deneyimli bilim insanlarının desteği ve katkısı ile özel tasarlanan bir mekan içerisinde sergilenmekte.

Müze gezisi ardından otelimize yerleşiyoruz

2.Gün

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından Göbeklitepe'ye hareket.

Bulunduğu günden itibaren tarih kitaplarının yeniden yazılmasına sebep olan, Dünyanın en eski kült yapılar topluluğu olan Göbeklitepe, araları taş duvarla örülü T biçimindeki 10 – 12 yuvarlak planda dizilmiş dikilitaş ve merkezine yerleştirilmiş daha yüksek boyda iki dikilitaştan oluşmakta. Bu dikilitaşların çoğu üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartma ya da oyularak betimlenmiş. Bu kompozisyonun, bir öykü, bir anlatım ya da bir mesaj ifade ettiği düşünülmekte. Sonuçta, buranın bir yerleşim yerinden ziyade bir kült alanı olduğu savı güç kazanmakta. Buradaki kült yapılarının üretime geçiş aşamasına yakın olan son avcı grupları tarafından inşaa edilmiş olduğu düşünülmekte ve tüm bu dikilitaşlar, stilize insan heykelleri olarak yorumlanmakta. Göbeklitepe'nin ardından Balıklı Göl'ü geziyoruz. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın sembolü haline gelmiş. Balıklı Göl gezisinden sonra, Urfa'nın tarihi dokusunun keşfine kapalı çarşı, eski taş sokak ve evler, Gümrük Han'la devam ediyoruz.

Otelimize geçip kısa bir dinlenme sonrası akşam yöresel yemekler yiyip, yöresel müziklerle eğleneceğimiz sıra gecesi ne katılıyoruz.

3.Gün

Sabah, otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Harran'a hareket ediyoruz. Harran adına ilk defa, Kültepe ve Mari'de bulunan M.Ö. 2.000 başlarına ait çivi yazılı tabletlerde rastlanır. M.Ö. 2.000'in ortalarına ait Hitit Tabletleri'nde, Hitit'lerle Mitanni'ler arasında yapılan bir anlaşmaya Harran'daki Ay Tanrısının (Sin) ve Güneş Tanrısının şahit tutulduğu belirtilmektedir. Harran, Kuzey Mezopotamya'dan gelerek batı ve kuzeybatıya bağlanan önemli ticaret yollarının kesiştiği bir noktada bulunmasında dolayı Anadolu ile sıkı ticaret ilişkileri bulunan Asurlu tüccarların önemli uğrak yerlerinden biri idi. Anadolu'dan Mezopotamya'ya Mezopotamya'dan da Anadolu'ya olan ticaret binlerce yıl Harran üzerinden yapılmıştı. Bu da burada zengin ve köklü bir kültür birikiminin oluşmasına neden olmuştur. Harran, Ay, Güneş ve Gezegenlerin kutsal sayıldığı eski Mezopotamya putperestliğinin ( Sabiizm ) önemli merkezi olmasıyla tanınırdı. Bu nedenle Harran'da Astronomi ilmi çok ilerlemişti. Dünyadaki üç büyük felsefe ekolünden birisi Harran Ekolü'dür. Bugün, şehri besleyen ırmaklar kurumuş olduğundan, sudan ve yeşilden mahrum bir ovanın ortasında 5000 yıllık tarihi, tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ve çeşitli mimari kalıntıları ile ayakta durmaktadır. Tipik toprak evleri ve harabeleri gezdikten sonra Gaziantep havalimanından kalkacak olan Sunexpress 23:30 uçağımız ile İzmir'e dönüyoruz. İzmir havalimanında sizlerden ayrılırken Alsancak’taki Gezi Evimizde bir fincan kahve içerken hoş anıları paylaşmaya davet ettiğimizi tekrar hatırlatırız.

Hizmetler

 • 2 gece 3* yada 4* otelde kahvaltı dahil konaklama
 • Bölgedeki tüm ulaşımlar Havaalanı transferleri
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Meristur Profesyonel Rehberlik hizmeti
 • Türsab Zorunlu Seyahat Sigortası

Ekstra Hizmetler

 • Öğle ve Akşam yemekleri ve yemeklerde alınan meşrubat ve alkollü – alkolsüz içecekler
 • Bilet fiyatları sürekli değişmesi nedeniyle Uçak Bileti dahil tutulamamaktadır
 • Otelde mini bar tüketimi ve gezi esnasında yapılan kişisel harcamalar
 • Müze ve Ören yerleri girişleri

Notlar

 • Turumuz İzmir dışından gelen misafirlerimize de açıktır.

 • Gezimiz 5 kişi ve üstü gruplara diledikleri tarihlerde yapılabilir.
 • 8 kişi ve üstü gruplara özel indirimler uygulanmaktadır.
 • Charter uçuşları ile ilgili tüm düzenlemeler uluslararası havacılık kurallarına tabii olduğundan Varşova Konvansiyonu havayolları ile bu uçuşlarda her türlü saat değişikliği yapılabilinir. Hareket saati garanti edilemez. Taşıyıcı, biletlerde gösterilen duraklama yerlerini değiştirebilir. Veya duraklama yapmayabilir. Uçuş saatleri 48 saat önce kesinleştiğinden satış sırasında belirtilen saatler muhtemel saatler olup, bu konulardaki değişiklikler nedeniyle Meris tur sorumlu tutulamaz. Bu sebeple yapılacak iptal ve iade talepleri de kabul edilemez. Uçak biletleri tamamen misafirin sorumluluğundadır. MERİSTUR mesleki her tür yardımı misafirlerine sağlayacaktır.
 • Rehberimiz (hava ve ulaşım şartlarına, grubun arzusuna göre) belirtilen programın tamamını uygulamak kaydıyla sıralamada değişiklik yapabilme hakkına sahiptir

 

* ile işaretlenmiş alanlar zorunludur.